خانه / آشنایی با اکوادور / آشنایی با جغرافیای طبیعی و اوضاع اقلیمی اکوادور

آشنایی با جغرافیای طبیعی و اوضاع اقلیمی اکوادور

 اطلاعات_اکوادور

۱- موقعیت جغرافیایی

جمهوری اکوادور در امتداد خط استوا و در شمال غرب قاره آمریکای جنوبی واقع گردیده است. این کشور از شمال به کلمبیا از جنوب و شرق به پرو و از غرب به اقیانوس آرام محدود می شود. مساحت اکوادور ۲۸۳۵۶۱ کیلومتر مربع است و از سه منطقه متمایز جغرافیایی تشکیل شده است: منطقه ساحلی،‌ منطقه کوهستانی و دشت آمازون در شرق کوههای آند. اکوادور تنها کشوری است که روی خط استوا و عرض جغرافیایی صفر درجه، دارای برودت صفر درجه سانتیگراد در ارتفاعات آند است . گر چه این کشور در منطقه حاره قرار دارد لیکن از آب وهوای متنوعی بهره مند است. در طول سال مناطق مشرف به سواحل اقیانوس آرام (و شرق کوههای آند) از دمای بالا برخوردار است و در مناطق مرتفع، معتدل و سرد است.

۲- آبهای داخلی و رودها 

جغرافیای طبیعی اکوادور بیشتر متاثر از کوههای آند و رودهای منشعب از آن و نیز منطقه ساحلی در غرب این کشور است و دریاچه «آگریو» در شمال شرق و در نزدیکی مرز این کشور با کلمبیا، مهمترین دریاچه این کشور محسوب می شود.

۳- عوارض طبیعی
رشته کوههای آند از شمال به جنوب کشور امتداد دارد. این کوهها سرزمین اکوادور را به دو قسمت شرقی، غربی با سرزمینهای حاصلخیر تقسیم می کند. در شرق کشور، بخشی از جنگلهای آمازون قرار دارد که توسط رشته کوه آند قطع شده و رودهای این کشور عمدتا در این قسمت جریان دارد. اکوادور دارای سه منطقه جغرافیایی متمایز است :

الف) منطقه ساحلی موسوم به «کوستا» (Costa) که در امتداد اقیانوس آرام تا رشته کوه آند قرار گرفته و آب و هوای آن در شمال، استوایی و در جنوب خشک است. عمده محصولات کشاورزی اکوادور در این منطقه تولید می شود.

ب) منطقه کوهستانی موسوم به «سیرا» (Sierra) که ۲۵ درصد خاک کشور را فرا گرفته است. قله «چیمبوراسو» با ارتفاع ۶۲۶۸ متر در رشته کوه آند و نیز «کیتو» ، پایتخت این کشور نیز در این منطقه قرار دارد.

ج) دشت آمازون موسوم به «اورینته» (Oriente) که در بخش شرقی کشور واقع و شامل جنگلهای انبوه استوایی است. دره های هموار این منطقه از طریق شاخه های رود آمازون مشروب می شوند و هوای آن گرم و مرطوب است. نیمی از مساحت اکوادور را این منطقه تشکیل می دهد لیکن بخش کوچکی از جمعیت اکوادور که عمدتا سرخپوست هستند در آن زندگی می کنند.

۴- کوهها و آتشفشانها
رشته کوههای آند متعلق به دوران سوم زمین شناسی است. این رشته کوههای جوان، در امتداد سواحل اقیانوس آرام از شمال تا جنوب قاره آمریکای جنوبی ادامه دارد و از شمال به جنوب اکوادور را به دو بخش غربی (منطقه ساحلی) و شرقی( جنگلهای آمازون) تقسیم کرده است. قلل کوههای آند عمدتا آتشفشانی هستند و در مجموع ۵۱ قله آتشفشانی در آن وجود دارد که یکی از آنها به نام «کوتوپاکسی» با ارتفاع ۵۸۹۶ متر یکی از فعالترین آتشفشان های جهان محسوب می شود. بلندترین قله منطقه کوهستانی، «چیمبوراسو» می باشد. همچنین شهر بزرگ کیتو (پایتخت اکوادور) در دامنه قله “پیچینچا” (با ارتفاع ۴۷۷۷ متر از سطح دریا) قرار دارد.

۵- جزایر
مجمع الجزایر «گالاپاگوس» در اقیانوس آرام جنوبی و در ۶۰۰ مایلی سواحل غربی اکوادور بین صفر تا یک درجه عرض جنوبی و ۸۹ تا ۹۲ طول غربی قرار دارد و شامل جزایر ایزابلا، فرناندینا ، سان سالوادور ، سانتاکروز ، سانتاماریا ، سن کریستوبال است. آبهای این منطقه یکی از بهترین مناطق صید ماهی تن می باشد. همچنین جزیره «پونا» در جنوب منطقه ساحلی قرار دارد.

۶- رودها
رودهای عمده اکوادور از منطقه کوهستانی سر چشمه می گیرد و در دو طرف کوههای آند یعنی مناطق ساحلی در غرب و جنگلهای آمازون (در سرزمینهای پست نواحی شرقی این کشور) در جریان هستند. این رودها عبارتند از : اسمرالداس، سانتیاگو، دائوله، سامورا، پاستازا، ناپو، آگواریکو و گوایاس .

۷- بنادر مهم
«گوایاکیل» یکی از بنادر مهم آمریکای جنوبی در سواحل اقیانوس آرام محسوب می شود. اسمرالداس در شمال و در نزدیکی مرز کلمبیا دومین بندر مهم اکوادور است. سایر بنادر مهم این کشور، بندر مانتا و پورتو بولیوار نام دارد.

۸- شهرهای مهم
شهرهای بزرگ اکوادور عمدتا در مناطق ساحلی و کوهستانی از توسعه بیشتری برخوردارند، لیکن در مناطق شرقی عمدتا شهرهای کوچک و روستاهای این کشور وجود دارند و قبایل گوناگون بومی در آن زندگی می کنند. گوایاکیل (در منطقه ساحلی ) و کیتو (در منطقه کوهستانی) دو شهر بزرگ این کشور هستند که همواره در زمینه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نقش ویژه ای ایفا می کنند.

انتهای متن/

Telegram-Ad1-gif

Summary
Review Date
Author Rating
41star1star1star1stargray
 
Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا
آخرین اخبار اقامت اکوادور در تلگرام موسسه
عضو شوید!