خانه / آشنایی با اکوادور / آنچه درباره اکوادور باید بدانیم

آنچه درباره اکوادور باید بدانیم

ecuador-map

جمهوری اکوادور کشوری در آمریکای لاتین است که از شمال با کلمبیا و از شرق و جنوب با پرو همسایه است. در غرب این کشور اقیانوس آرام قرار دارد. پایتخت آن «کیتو» و بزرگترین شهر این کشور «گوایاکیل» است. این کشور بر خط استوا قرار دارد و نام (اسپانیائی) آن به همین واقعیت اشاره دارد.

این کشور همچنین شامل جزایر «گالاپاگوس» در اقیانوس آرام در حدود ۹۶۵ کیلومتری غرب کشور می‌باشد. اکوادور دارای مساحتی برابر با ۲۵۶٬۳۷۰ کیلومتر مربع می‌باشد. جمعیت این کشور ۱۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن اسپانیایی است. نظام سیاسی اکوادور جمهوری است.

این کشور از سال ۱۸۳۰ مستقل شده ‌است. اکوادور پیش از این تاریخ بخشی از مستعمرات اسپانیا و جمهوری کلمبیای بزرگ بود. شواهدی از تمدن انسانی متعلق به ۳۵۰۰ سال پیش در اکوادور یافت شده است. بسیاری از تمدن‌ها نیز در اکوادور پا گرفته‌اند. تمدن‌های والدیویا و ماچالییا در سواحل اکوادور، تمدن کیتوس (در نزدیکی شهر امروزی کیتو) و تمدن کانیاری (در کوئنکای امروزی) شکل گرفته بودند. هر کدام از این تمدن‌ها نیز ادیان، معماری و سفالگری ویژه خود را داشتند. پس از سال‌ها مقاومت تمدن کانیاری و سایر قبایل، در نبرد تعیین کننده یاهوارکوچا (دریاچه خون)، اکوادور ضمیمه امپراتوری اینکاها شد. پس از مرگ اینکا هواینا کاپاک، امپراطوری اینکاها به دو بخش تقسیم شد. آتائوالپا بر منطقه شمالی به پایتختی کیتو حکومت کرد و حکومت مناطق جنوبی به پایتختی کاسکو نصیب هواسکار شد. در سال ۱۵۳۰ نیز آتائوالپا، هواسکار را شکست داد و بخش جنوبی را نیز ضمیمه بخش شمالی امپراتوری اینکاها به پایتختی کیتو کرد. اما یک سال بعد نیرو‌های اسپانیایی تحت فرماندهی فرانسیسکو پیسارو به قلمرو اینکاها، قلمرویی که اینک دوپاره شده و به واسطه جنگ‌های داخلی به ضعف نهاده بود، پاگذاشتند.

در سال‌های اولیه حاکمیت اسپانیا بر اکوادور جمعیت سرخپوست‌های در این منطقه به دلیل بیماری و کار برای زمینداران اسپانیایی رو به کاهش گذاشت. در سال ۱۵۶۳ کیتو به مرکز یکی از بخش‌های تحت حاکمیت اسپانیا بدل شد و تحت حاکمیت نایب السلطنه لیما درآمد. پس از آن نیز تحت حاکمیت نووا گرانادا قرار گرفت.

در سال ۱۸۲۰، گویاکیل اولین شهر در اکوادور بود که توانست از استعمار اسپانیا به استقلال برسد. در ۲۴ مه ۱۸۲۲ (موسوم به انقلاب افتخار آمیز ماه مه) پس از شکست نیرو‌های اسپانیایی در برابر نیرو‌های فیلد مارشال انتونیو خوسه د سوکره در نبرد پیچینچا، در نزدیکی کیتو، سایر مناطق اکوادور نیز از اسپانیا به استقلال رسیدند.

اکوادور عضو سازمان ملل و تعداد زیادی از سازمان‌های منطقه‌ای نظیر سلاک، اوناسور، آلبا، گروه ریو، نظام اقتصادی آمریکای لاتین، سازمان انرژی آمریکای لاتین و معاهده آند، است.

سیاست در اکوادور

سیاست_اکوادور

بر اساس قانون اساسی اکوادور رییس جمهور، معاون رییس جمهور و نمایندگان کنگره این کشور برای یک دوره ۴ ساله انتخاب می‌شوند. رییس جمهور می‌تواند دو دوره غیرمتوالی ریاست دولت اکوادور را دست گیرد، در حالی که نمایندگان کنگره اکوادور می‌توانند خود را پس از پایان دور اول نماینگی، مجددا کاندیدا کنند.

قوه مجریه اکوادور متشکل از ۲۵ وزیر است. استانداران اعضای شورای شهر و شهرداران نیز مستقیما با رای مردم انتخاب می‌شوند. کنگره اکوادور در تمام سال به جز مقاطعی در ماه‌های ژوئیه و دسامبر تشکیل جلسه می‌دهد. کنگره اکوادور همچنین دارای ۶۹ کمیته ۷ نفره است. قضات دادگاه عالی اکوادور نیز توسط نمایندگان کنگره انتخاب می‌شوند.

در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۰۷ مردم اکوادور به تشکیل مجلس قانون اساسی رای دادند که اکثر اعضای آن از حزب حاکم “ائتلاف کشور” (ALIANZA PAIS) به رهبری «رافائل کوره‌آ» هستند. مجلس قانون اساسی اکوادور به منظور بازنگری در قانون اساسی این کشور تشکیل شد.

اقتصاد در اکوادور

اقتصاد_اکوادور

اکوادور دارای منابع نفتی غنی و زمین‌های کشاورزی پرمحصول است. فارغ از صادرات نفتی این کشور، از آنجا که اکوادور کالاهای اصلی مانند نفت، موز و میگو صادر می‌کند، نوسانات در بازارهای جهانی می‌تواند تأثیر بسیاری بر اوضاع داخلی این کشور داسته باشد. در مجموع سهم صادرات غیرنفتی اکوادور بیش از ۸۰ درصد کل صادرات این کشور است و صنعت اکوادور عمدتاً در راستای ارائهٔ خدمات در بازارهای داخلی است.

واحد پول اکوادور دلار آمریکا و تولید ناخالص داخلی در این کشور ۷۳٫۲۳ میلیارد دلار (سال ۲۰۱۲) است. چهار میلیون و ۵۵۰ هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در این کشور در شش ماه اول سال ۲۰۱۳ مطابق اعلام دولت اکوادور ۴٫۶۴ درصد بوده است. همچنین در همین دوره زمانی، یعنی شش ماه اول سال ۲۰۱۳، میانگین نرخ تورم در اکوادور ۲٫۳۹ درصد بوده است.

اکوادور از ژانویه سال ۱۹۹۶ به سازمان تجارت جهانی (WTO) پیوسته است و محصولات صادراتی این کشور شامل نفت، موز، گل شاخه‌های، میگو، کاکائو، قهوه، چوب و ماهی است که به کشورهای آمریکا، پرو، کلمبیا و شیلی صادر می‌شود. محصولات وارداتی این کشور شامل کالاهای صنعتی، سوخت و کالاهای مصرفی بی‌دوام است که از کشورهای آمریکا، کلمبیا، برزیل و پاناما وارد می‌شود.

هزینه ماهیانه زندگی

هزینه_زندگی_اکوادور

مجموع هزینه های ماهیانه  یک «زندگی متوسط» برای یک زوج خارجی در پایتخت اکوادور – اعم از کرایه آپارتمان، خورد و خوراک، حمل و نقل، سرگرمی، بهداشت و درمان – بسته به سطح توقع، حدودا ۸۰۰ الی ۱۵۰۰ دلار است و هزینه های «زندگی متوسط» برای یک خانواده چهار نفره از ۲۰۰۰ دلار تجاوز نمی کند.

مردم اکوادور

جمعیت این کشور حدود ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر با میانگین سنی ۲۴ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۰ و برای مردان ۷۴ سال است. ۹۵ درصد از مردم این کشور مسیحی کاتولیک هستند.

آموزش در اکوادور

بر اساس گزارش بخش‌هزینه‌های کودکان سازمان ملل (یونیسف) سطح سواد در اکوادور بالای ۹۰ درصد است. سیستم آموزش همگانی در اکوادور رایگان است و تحصیل برای افراد ۵ تا ۱۴ سال اجباری است.

اکوادور دارای شصت و یک دانشگاه است که بسیاری از آنها در حال حاضر مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری ارائه می‌کنند، اما تنها ۱۸ درصد دانشکده‌های «دانشگاه‌های دولتی» این کشور مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری می‌دهند. ۳۰۰ انستیتوی عالی نیز در اکوادور دوره‌های آموزشی تخصصی و حرفه‌ای ارائه می‌کنند.

انتهای متن/

Telegram-Ad1-gif

Summary
Review Date
Author Rating
41star1star1star1stargray
 
Share

۱۲ نظر

 1. سلام لطفا بفرمایید برای خرید خانه و مغازه به چه مقدار سرمایه لازم است خانواده من همسرم – پسرم – دخترم و دامادم در ضمن هزینه بلیط و سایر هزینه های جانبی را نیز اغلام نمایید در صورت امکان شماره تلفن نیز ذکر کنید با تشکر

   
 2. باسلام فردی ۳۵ ساله بهمراه همسر ودخترم قصد اقامت به اکوادور رادارم. لطفاً ازمراحل ابتدایی کار تا اقامت بفرمایید درضمن پس ازاقامت میتوان به … سفر کرد؟ با تشکر

   
 3. سلام لطفا بگید هزینه خرید خونه در اکوادور چه قدر هست یک خونه دو خوابه

   
 4. مراحل اقامت را هم لطفا بگید؟ممنون

   
 5. سلام بنده ۳۵ سال سن دارم و دارای همسر و یک فرزند نوزاد هستم برای دریافت اقامت و زندگی آسان ترین و کم هزینه ترین راه چسیت؟
  و شما چه شهری رو پیشنهاد میکنید؟
  ضمنا هزینه خدمات خودتان رو هم لطفا بفرمایید.
  با تشکر

   
 6. سلام من ۳۶ سال دارم به همراه همسر و فرزند قصد زندگی در اکوادور را دارم مدرک دانشگاهی ندارم و در ایران شغلم آرایشی و بهداشتی میباشد اگه ممکنه راهنمایی کنید بهترین راه برای من چه گزینه ای میباشد . با تشکر

   

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا
آخرین اخبار اقامت اکوادور در تلگرام موسسه
عضو شوید!